Εθελοντισμός

Είμαστε και εμείς εδώ

κλικ

Unicef Σχολεία Υπερασπιστές των Παιδιών

Το σχολείο μας υποβάλλει αίτηση για την ένταξή του στο Δίκτυο συνεργαζόμενων σχολείων της UNESCO(ASPnet)

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Στις  13η Δεκέμβρη 2002  στις 11 π.μ  θα πραγματοποιηθεί στο Γυμνάσιο –Λύκειο Φιλώτα ημερίδα με θέμα:

«Ο Φιλώτας στην αρχαία και σύγχρονη Ιστορία».

Oμιλητές:

Κώστας Μοσχάκης,αρχαιολόγος.Θέμα :<’Η περιοχή του Δ. Φιλώτα από τα προϊστορικά έως τα βυζαντινά χρόνια >

Μαρία Γιώτα, ιστορικός, υπ. διδ. Ιστορίας: Θέμα : < Η προσφυγική κοινότητα Φιλώτα στο Μεσοπόλεμο>

Στράτος Δορδανάς, ιστορικός, δρ. Ιστορίας: Θέμα : < Η γερμανική κατοχή στην Εορδαία, 1941-44.>

Θανάσης Καλλιανιώτης, ιστορικός, υπ. διδ. Ιστορίας: Θέμα : < Ο Εμφύλιος στη ΒΑ Εορδαία, 1943-49

Θα ακολουθήσει συζήτηση .

ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ

H σχολική βιβλιοθήκη στην προσπάθεια διάσωσης της πολιτιστικής κληρονομιάς του Δήμου Φιλώτα έχει ξεκινήσει τη συλλογή φωτογραφικού και λαογραφικού υλικού από την ζωή, την παράδοση και την Ιστορία γενικότερα του Δήμου Φιλώτα.

1) Με σκοπό την δημιουργία αρχείου στον χώρο της  βιβλιοθήκης .

2) Με στόχο την ίδρυση και λειτουργία λαογραφικού μουσείου στους χώρους της βιβλιοθήκης του σχολείου.

3) Την δημοσίευσηστην ιστοσελίδα της βιβλιοθήκης.

http:// gym-filot.flo.sch.gr/library.

·Οι ενότητες είναι οι εξής :

Ονομασία /ονοματολογία

Κάτοικοι / Ασχολίες

Ενδυμασία -παλιά

Τροφή /παραδοσιακές συνταγές

Ήθη / Έθιμα

Προλήψεις /Δεισιδαιμονίες

Χοροί (αντιπροσωπευτικοί)

Εκκλησίες

Παιχνίδια

Παροιμίες

Παραμύθια

Η προσφορά σας θα είναι πολύτιμη

ΤΗΛ:2463042414

ΦΑΞ:2463042414

Στείλτε e-mail library@gym-filot.flo.sch.gr

Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

ΕΚΔΗΛΩΣΗ

Τη Δευτέρα  4 Μαρτίου 2003 στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε  εκδήλωση για τους μαθητές της Γ 'Λυκείου.

Με θέμα : ΤΟ ΑΙDS ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ   (  Τι είναι το AIDS -Τρόποι μετάδοσης-Τρόποι προφύλαξης )

Σε συνεργασία με τον κ. Κοϊδη Παναγιώτη-  Υπεύθυνο Αγωγής Υγείας