ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ

Ο σέρβερ του Παιδαγωγικού τμήματος στον οποίο μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για εθνικές και διεθνείς δράσεις, ερευνητικά προγράμματα ,τηλέφωνα, συνδέσεις με τα ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας καθώς και κάποια υπουργεία, πρόγραμμα εξομοίωσης και άλλα πολλά.
Μπορούν επίσης να αναζητηθούν συνεργασίες ή παραδείγματα από άλλες αντίστοιχες δραστηριότητες.

Παγκόσμιο δίκτυο συνεργαζόμενων σχολείων της UNESCO

Πιλοτικό πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης της UNESCO που αφορά τις χώρες τις Νοτιοανατολικής Μεσογείου και της Μαύρης Θάλασσας.

Το πρόγραμμα Αλέξανδρος

Το ευρωπαϊκό δίκτυο Ευρυδίκη

Το πρόγραμμα Web for schools

Ευρωπαϊκό Συμβούλιο

Επιμορφωτικά σεμινάρια του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου για εκπαιδευτικούς Α'θμιας και Β'θμιας Εκπ/σης.

Πληροφορίες για τα προγράμματα Σωκράτης - Κομένιους - Αρίων

Με το πρόγραμμα NETD@YSEUROPE παρέχεται ενίσχυση ηλεκτρονικής συνεργασίας μεταξύ σχολείων Α'θμιας και Β'θμιας Εκπ/σης μέσω του δικτύου internet.

Ελληνικό σχολικό δίκτυο στο Ιντερνέτ

Δίκτυο Ευρωπαϊκού Συμβουλίου για σχολικές συνδέσεις και
Ανταλλαγές

Ευρωπαϊκή Επιτροπή, Γενική Διεύθυνση Εκπαίδευση, Επιμόρφωση και Νεολαία

Το πρόγραμμα Ασκοί του Αιόλου

Το πρόγραμμα "Τράπεζα Πληροφοριών Ειδικής Αγωγής"

Η ηλεκτρονική διεύθυνση του Ευρωπαϊκού Ιδρύματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Το Ίδρυμα συντονίζει και το πρόγραμμα "Οικολογικά Σχολεία".

ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΑ-ΟΔΗΓΙΕΣ Υ/Π

Για τη χρήση αυτών των προγραμμάτων ή για οτιδήποτε μπορεί να προκληθεί στον υπολογιστή σας από την εγκατάσταση τους, δεν φέρουμε καμία ευθύνη. Διαβάστε προσεκτικά τις οδηγίες χρήσης. Τα προγράμματα είναι δωρεάν (freeware) ή με κάποιους περιορισμούς (shareware)

Πολύ καλό πρόγραμμα δημιουργίας ηλεκτρονικά τεστ πολλαπλών απαντήσεων. Επιπλέον είναι δωρεάν. (luziusschneider)

Εδώ θα βρείτε προγράμματα της εταιρείας gepetosoftware χρήσιμα για το σχολείο (gepetosoftware)

17 δωρεάν προγράμματα για παιδιά (adders.org)

Πρόγραμμα που δείχνει τις θέσεις και τις κινήσεις των πλανητών. Η έκδοση ΝΟ 1 είναι δωρεάν ενώ η έκδοση 1.5 είναι περιορισμένου χρόνου (απενεργοποιούνται κάποιες δυνατότητες του προγράμματος) (alcyone)

7 δωρεάν προγράμματα. (cs.ruu.nl)

Το astroclk είναι ένα αστρονομικό ρολόι (dransom)

Πρόγραμμα αστρονομίας (πλανήτες, δορυφόροι κλπ) (fourmilab)

Οι "Χάρτες του ουρανού" είναι ένα πρόγραμμα που προβάλλει στην οθόνη και εκτυπώνει ουράνιους χάρτες. Λειτουργεί σε  Windows 95/98/Me/NT/2000 ενώ είναι απολύτως δωρεάν. (greek-astronomy)

Πρόγραμμα για τους 4 δορυφόρους του Δία (ourworld.compuserve)

Πρόγραμμα με το οποίο μπορείτε να δείτε πότε ένας πλανήτης ή δορυφόρος είναι ορατός από την περιοχή σας. (alcyone)

Δωρεάν προγράμματα από το John Taylor. Τα προγράμματα αυτά είναι εξαιρετικά μικρά σε μέγεθος και φτιαγμένα στο ecxell. Δημιουργείτε φύλλα εργασίας μαθηματικών. (ohnandgwyn)

Απλό πρόγραμμα μαθηματικών με το οποίο βρίσκεται ποσοστά επί τοις % (davegior)

Παιχνίδι για την κατανόηση των μαθηματικών (drwuwu)

Βιβλιοφύλαξ

2.Γρήγορη και Εύκολη Καταχώριση και Αναζήτηση Τίτλων Βιβλίων, Εντύπων, ʼρθρων και Καταλογράφηση Προσωπικής Βιβλιοθήκης

Ανίστωρ Ιστορική Βιβλιογραφία

1.Βιβλιογραφία Πολιτικής, Οικονομικής, Πολιτιστικής Ιστορίας & Αρχαιολογίας (1974-Σήμερα)[Πρόγραμμα Η/Υ και Βάση Δεδομένων]

Δωρεάν ελληνικά προγράμματα από το Ανιστόρητον.

Οι φάκελοι του εκπαιδευτικού (dinofs)

Ένα εξαιρετικό μαθητολόγιο κατασκευασμένο με μεράκι από το δάσκαλο Κυριακίδη Στράτο  και το οποίο προσφέρεται δωρεάν.

Δωρεάν υλικό για δασκάλους (teacherszone)

Ενδιαφέρουσα σελίδα που απευθύνεται στους εκπ/κούς (gradebook)

Εδώ θα βρείτε κάποια χρήσιμα για τη δουλειά του εκπ/κού εργαλεία (4teachers)

Δωρεάν πρόγραμμα για τον πολλαπλασιασμό (satsoft)