ΣΧΕΔΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ - ΙΔΕΕΣ

Ψάξτε τη σελίδα και βρείτε σχέδια μαθημάτων, ενότητες, άρθρα για την εκπαίδευση κλπ (atozteacherstuff)

Ιδέες για μαθήματα (teachnet)

Ιδέες και εργασίες δασκάλων από διάφορα μέρη του κόσμου (educationindex)

7500 σχέδια μαθημάτων, 1078 ερωτήσεις κι απαντήσεις, 600 αρχεία για κατέβασμα, 54 δημιουργοί φύλλων εργασίας, 6500 ιστοσελίδες για την εκπ/ση, εκπαιδευτικά νέα!!!!!!!!!!! (edhelper)

Η σωστή ιστοσελίδα με ευχάριστες δραστηριότητες και ιδέες για παιδιά, γονείς, σπουδαστές, εκπ/κούς (abcteach)

Εκπαιδευτικά νέα, σχέδια μαθημάτων, εργαλεία για εκπ/κούς κι άλλα πολλά (teach-nology)

Άρθρα, ιδέες, πληροφορίες για δημιουργικούς δασκάλους (creativeteachingsite)

Δωρεάν φύλλα εργασίας, σχέδια μαθημάτων, δραστηριότητες και πολλά άλλα για το σχολείο και το σπίτι (learningpage)

2196 σχέδια μαθημάτων (lessonplansearch)

Για δημιουργικές ασχολίες

Κέντρο Εξ Αποστάσεως Επιμόρφωσης Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (Σχέδια μαθημάτων)

Συνδέσεις για την ειδική αγωγή αλλά και σχέδια μαθημάτων (gvsu.edu)

Σχέδια μαθημάτων χωρισμένα κατά ηλικία μαθητών (coreknowledge)

Ηλεκτρονικός κόμβος για την υποστήριξη των διαδασκόντων την ελληνική γλώσσα

Πολύ ενδιαφέρων και μεγάλος κατάλογος με πηγές για σχολικές εργασίες και όχι μόνο (schoolwork)

Σχέδια μαθημάτων, εκδόσεις, οργάνωση τάξης και πάρα πολλά άλλα πολύ ενδιαφέροντα για τους εκπαιδευτικούς (teachervision)

Σχέδια μαθημάτων από την Encarta(Microsoft)

Ιδέες για κατασκευές (artsandcrafts4kids)

Ιδέες για εκπαιδευτικόυς, γονείς και παιδιά (school.discovery)

Διαστημικές κατασκευές και άλλα από τηNASA

Πολύ καλή σελίδα στην οποία θα βρείτε γραφικά, σχέδια μαθημάτων, τεχνικές διδασκαλίας και πολλά άλλα (headoftheclass)

Σχέδια μαθημάτων χωρισμένα κατά κατηγορία (7-12educators)

11 ιδέες για κατασκευές στην τάξη (units4teachers)

Σχέδια μαθημάτων (esl-lounge)

21 θεματικές ενότητες με αναλυτικά σχέδια μαθημάτων για κατέβασμα (busboy.sped.ukans)

Σχέδια μαθημάτων, φύλλα εργασίας, ιδέες για την οργάνωση της τάξης, συνδέσεις και πολλά ακόμη (busyteacherscafe)

Πολλά και χρήσιμα για εκπαιδευτικούς (ιδέες, προκατασκευασμένες φόρμες, συνδέσεις και πάρα πολλά ακόμη (gigglepotz)

Ιδέες για διδασκαλία (μουσική, ιστορία, μαθηματικά κλπ) (teachingideas)

Πολύ καλή σελίδα για την Αθμια εκπαίδευση από την Αγγλία. Φύλλα εργασίας, ιδέες και πολλά άλλα (primaryresources.)

Ιδέες για την οργάνωση του μαθήματος (lessonstop)

Σχέδιο μαθήματος για τον κύκλο του νερού (faldo.atmos.uiuc.edu)

Ιδέες για το νηπιαγωγείο

Ιδέες και πρακτικές για το δημοτικό σχολείο από δασκάλους της Μ Βρετανίας (clickteaching)

Ιδέες για το μάθημα των τεχνικών (kinderart)

Εκπαιδευτικές πρακτικές από το εικονικό σχολείο (auth.gr/virtualschool)

Βιβλιοθήκη εργασιών Ελληνικών Σχολείων (10dim-korinth.kor)

Συνδέσεις για εκπ/κούς. Η σελίδα είναι περισσότερο προσανατολισμένη σε σχέδια μαθημάτων (theeducatorsnetwork)

Σελίδες για τους μαθητές της Τεχνολογικής κατεύθυνσης των Ενιαίων Λυκείων και τους σπουδαστές των Ι.Ε.Κ από το Βρακόπουλο Θανάση

ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Φύλλα εργασίας κι ένα σωρό άλλα  καλούδια για τα  μαθηματικά (mathgoodies)

Υλικό για σχολικές εργασίες δημοτικού, γυμνασίου και λυκείου (homeworkspot)

2000 φύλλα εργασίας για τα μαθηματικά, το περιβάλλον και πολλές άλλες ενότητες, δημιουργία τεστ on line, ευχάριστες δραστηριότητες είναι λίγα απ’ αυτά που θα βρίτε σ’ αυτή τη σελίδα (freeworksheets)

Αναλυτικές οδηγίες για να δημιουργήσετε πολύ όμορφα πράγματα (τεχνικά) (grmuseum)

51 φύλλα εργασιών τα οποία μπορείτε να κατεβάσετε (διάφορες εργασίες) (incwell)

Δημιουργήστε βραβεία για τους μαθητές σας (certificatecreator)

Δημιουργία βραβείων (successcertificates)

Δείτε σχέδια βραβείων, εκτυπώστε τα και με μια μικρή επεξεργασία προσαρμόστε τα στην ελληνική τάξη (asd)

Κατεβάστε υλικό οικολογικού περιεχομένου (εργασίες κυρίως). Στα περισσότερα θα χρειαστείτε τον Acrobat Reader (kidsdomain)

Φύλλα εργασίας και πολλά ακόμη για εκπαιδευτικούς (rhlschool)

Διαστημικές κατασκευές και άλλα από τη NASA

Έτοιμα φύλλα εργασίας μαθηματικών χωρισμένα σε θεματικές ενότητες. Επίσης μπορείτε να δημιουργήσετε τα δικά σας φύλλα (edhelper)

Σχέδια μαθημάτων και πολλά ακόμη στοιχεία χρήσιμα για εκπαιδευτικούς (κύρια συνδέσεις) (cu_redhead)

Δημιουργία Scramble (iaw.on.ca)

Φύλλο εργασίας για τη γλώσσα (τεμαχισμός λέξεων) (iaw.on.ca)

Ταίριασμα λέξεων (iaw.on.ca)

Συμπλήρωση κενών (iaw.on.ca)

Συμπλήρωση κενών από κατάλογο λέξεων (iaw.on.ca)

Δημιουργήστε σταυρόλεξα (δυνατότητα επιλογής μεγέθους) (teach-nology)

Μπορείτε να δημιουργήσετε χρησιμοποιώντας java applets διάφορα φύλλα εργασίας (caverns)

Τοποθέτηση προτάσεων στη σωστή σειρά (iaw.on.ca)

Συμπλήρωση κενών (δεν δίνεται κατάλογος λέξεων) (iaw.on.ca)

Δημιουργήστε φύλλα εργασίας στα οποία μπορείτε να ορίσετε τη διαδικασία εργασίας, το υλικό που χρειάζεται κλπ (teach-nology)

Φύλλο με τις εργασίες της εβδομάδας (teach-nology)

Δημιουργία σταυρολέξων (teach-nology)

Αναζήτηση λέξεων μέσα σε πίνακες (teach-nology)

Αναζήτηση λέξεων μέσα σε πίνακες (για τις πρώτες τάξεις) (teach-nology)

Φύλλα εργασίας για την αγγλική γλώσσα και για πολλά επίπεδα (netsurflearning)

Φύλλα εργασίας, σελίδες ζωγραφικής και πολλές άλλες δραστηριότητες για παιδιά (kidsrcrafty)

Δωρεάν δημιουργία τεστ on line (12teach.)

Ασκήσεις μαθημάτων γυμνασίου από το 14o Γυμνάσιο Περιστερίου

Ιστοσελίδα για τον πολλαπλασιασμό με φύλλα εργασίας και άλλα ενδιαφέροντα (multiplication)

Δημιουργία φύλλων εργασίας για τα μαθηματικά caverns)

Φύλλα εργασίας (satsoft)