ΦΥΣΙΚΗ-ΧΗΜΕΙΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΑ-ΔΙΑΣΤΗΜA

ΦΥΣΙΚΗ - ΧΗΜΕΙΑ

Πηγή για φυσικές επιστήμες, μαθηματικά κλπ

Πολύ ενδιαφέρουσα σελίδα στην οποία θα βρείτε υλικό και οδηγίες για να κάνετε πολύ ενδιαφέροντα πειράματα (tryscience)

Πολλά για τον ηλεκτρισμό (mos.org)

Στη σελίδα αυτή θα βρείτε θέματα γύρω από την Φυσική κυρίως και από την εκπαίδευση γενικότερα.  Καλοδημος Δημήτρης, Φυσικός

Πολύ ενδιαφέρουσα σελίδα. Το matrix είναι μουσείο στο οποίο μπορείτε να δείτε αντικείμενα αλλά και τον τρόπο που δουλεύουν

Δείτε πώς μπορείτε να κάνετε ένα τηλεσκόπιο, πώς να μεταφέρετε τον ουράνιο θόλο στο δωμάτιό σας και πολλά άλλα (funsci)

Πληροφορίες για το ουράνιο τόξο (unidata.ucar)

Πολλά πειράματα και πώς να τα κάνετε. Επιλέξτε Categories  στο quick menu (freeweb)

Θέμα της σελίδας η βαρύτητα (library.thinkquest)

Οι 10 καλύτερες σελίδες, όπως λέει, που έχουν σχέση με εκπαιδευτική τεχνολογία (fno)

Ο περιοδικός πίνακας  με πολλές πληροφορίες για κάθε στοιχείο (chemicalelements)

Μουσείο Επιστημών της Μινεσότα (sci.mus)

Σελίδα για τη δευτεροβάθμια σχετική με χημεία (thecatalyst)

Ταινίες (animations)  με τεχνολογία flash  σχετικές με την ύλη, ηλεκτρισμό, ενέργεια, μαγνητισμό. (ippex.pppl)

Ποιες είναι οι δυνάμεις που κάνουν να λειτουργούν όλα αυτά που βλέπουμε σ’ ένα λούνα παρκ;  Κατασκευάστε μόνοι σας αυτά που βλέπετε και ανακαλύψτε τον τρόπο λειτουργίες (learner.org)

Προσομοιώσεις για το μάθημα της φυσικής (library.thinkquest)

Πολύ καλή σελίδα για τη διδασκαλία των φυσικών επιστημών στο σχολείο (περιοδικός πίνακας και πάρα πολλά άλλα) (schoolscience.)

Εξομοιωτής του ηλιακού συστήματος από τη ΝΑΣΑ

Η οπτική για τα παιδιά του δημοτικού (opticalres)

Σελίδα για το ηλιακό σύστημα αλλά και το διάστημα γενικότερα ειδικά για παιδιά από τη ΝΑΣΑ (starchild.gsfc.nasa)

Συλλογή ταινιών με θέματα της φυσικής (micro.magnet.fsu.edu)

Η χημεία για τους μαθητές (αντιδράσεις, ύλη, άτομα κλπ) (chem4kids)

Ιστοσελίδα για τη φυσική. Θα βρείτε και πολλά προγράμματα προσομοίωσης (java) (colorado.edu)

Εντυπωσιακή σελίδα στην οποία θα βρείτε java applets για το φως και το χρώμα (διάθλαση, διάχυση, φακοί κλπ) (micro.magnet.fsu.edu)

Πολύ καλό πρότζεκτ από μαθητή της Βρετανίας με θέμα τον ήλιο (stemproject.fsnet.co.uk)

Δείτε και σχεδιάστε ηλεκτρονικά κυκλώματα (doctronics)

Παιχνίδι με τους ήχους (μαντεύω τον ήχο) (educate.org.uk)

Ηλεκτρισμός για παιδιά (parents.dfee.gov.uk)

Συνεχές και εναλλασσόμενο ρεύμα (υπάρχουν πολύ καλά κινούμενα γραφικά) (pbs.org)

Δημιουργήστε απλά ηλεκτρικά κυκλώματα (pearsondigital.net)

Ηλεκτρισμός on line (library.thinkquest.org)

Χημεία (thevirtualityproject)

Καλώς ήλθατε στην ηλεκτρονική τοποθεσία του Παντελή Μπαζάνου. Εδώ θα βρείτε εκπαιδευτικό λογισμικό που μπορεί να βοηθήσει τους μαθητές στη μελέτη της Φυσικής και της Χημείας, δεσμούς σε άλλες σελίδες με εκπαιδευτικό λογισμικό, άρθρα και απόψεις σχετικά με τη χρήση των υπολογιστών στη διδασκαλία.

Μαθαίνοντας στο Internet Φυσική  Aντώνιος Ι. Γκούτσιας

Φυσική Γενικής Παιδείας Β΄ και Γ΄ Λυκείου (Παναγιώτης Πετρίδης) –Συνδέσεις φυσικής

Η σελίδα της χημείας από τον Αντώνη Αιλιανό, Χημ-Μηχ ΕΜΠ – Φροντιστή

Μαθαίνοντας Φυσική στο ιντερνέτ. Δουλειά του Αντώνη Ι. Γκούτσια – Φυσικού