Σφάλμα
  • Σφάλμα κατά τη φόρτωση των δεδομένων ροής

Ευχαριστήριο του Γυμνασίου Φιλώτα προς τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη και τα Γ.Α.Κ. Βέροιας

Διδακτική επίσκεψη στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη και τα Γ.Α.Κ. Βέροιας πραγματοποίησε την Πέμπτη 04/05/2023 η Γ’ τάξη του Γυμνασίου Φιλώτα. Στόχος της δράσης ήταν η περιήγηση και ξενάγηση των μαθητών/τριών του Γυμνασίου στη βραβευμένη -με το Βραβείο «Πρόσβαση στη Γνώση» από το Ίδρυμα Bill and MelindaGates-Βιβλιοθήκη της Βέροιας και στο Αρχοντικό Αναστασίου (1882), στην εβραϊκή συνοικία της Μπαρμπούτας όπου φιλοξενούνται τα Γενικά Αρχεία του νομού Ημαθίας.Οι  μαθητές/τριεςείχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τον τρόπο συγκέντρωσης και ταξινόμησης του αρχειακού υλικού και τη σημασία που έχει για την τοπική κοινωνία και ιστορία η ύπαρξη και λειτουργία μιας Δημόσιας Βιβλιοθήκης αλλά και της Υπηρεσίας των Γ.Α.Κ..

Η Αναπληρώτρια Διευθύντρια, ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές/τριες της Γ’ τάξης του Γυμνασίου Φιλώτα εκφράζουν τις ευχαριστίες τους προς το υπεύθυνο προσωπικό της Βιβλιοθήκης και της Υπηρεσίας των Γενικών Αρχείων του Κράτους για τη θερμή υποδοχή, την εμπεριστατωμένη ξενάγηση και την ολοκληρωμένη παρουσίαση.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γυμνασίου Φιλώτα

Πρόσφατες Ανακοινώσεις