Σφάλμα
  • Σφάλμα κατά τη φόρτωση των δεδομένων ροής

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΙΛΩΤΑ: Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΟΥ ΩΔΕΙΟΥ ΦΛΩΡΙΝΑΣ κ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΔΟΝΤΣΙΟΣ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣΙΑΣ

Το 2022 και το 2023 είναι χρονιές μνήμης καθώς συμπληρώνεται ένας αιώνας από τη Μικρασιατική Καταστροφή και τον ξεριζωμό του Ελληνισμού της Ανατολής. Το Γυμνάσιο Φιλώτα με σεβασμό στην ιστορική μνήμη πραγματοποίησε σχετικές εκδηλώσεις. Στο πλαίσιο αυτό ζήτησε από τον καθηγητή του Ωδείου της Περιφερειακής Ενότητας Φλώρινας κ. Βασίλειο Δόντσιο να μιλήσει μέσω βίντεο στις μαθήτριες και τους μαθητές του Γυμνασίου για τη Μουσική Παράδοση της Μικρασίας. Ο κ. Δόντσιος διευθύνει εδώ και αρκετά χρόνια τη Χορωδία Παραδοσιακής Μουσικής του Ωδείου Φλώρινας που συγκροτήθηκε σε συνεργασία με τον Σύλλογο Κιουταχειωτών –  Μικρασιατών Φλώρινας με πλήθος εμφανίσεων σε διάφορες εκδηλώσεις ανά την Ελλάδα. Ως εκ τούτου διαθέτει την απαιτούμενη κατάρτιση, γνώση και εμπειρία γύρω από τον πολιτιστικό πλούτο που έχει η Μουσική Παράδοση της Μικράς Ασίας. Το Γυμνάσιο Φιλώτα, η Διεύθυνση και ο Σύλλογος των Εκπαιδευτικών τον ευχαριστεί θερμά για αυτή την παρουσίαση που είναι πολύτιμη και για το παρόν και για το μέλλον, καθώς αυτό το βίντεο αποτελεί μια παρακαταθήκη γνώσης και για τις επόμενες γενιές.

Πρόσφατες Ανακοινώσεις

Σήμερα είναι